سنگ ساختمانی

سنگ ساختمانی

سنگ ساختمانی به عنوان نوعی از مصالح ساختمانی سال هاست که در ساخت انواع بناها استفاده می شود. سنگ ساختمانی به عنوان یک ماده بسیار سخت و کیفیت برتر هنری شناخته شده است. با این حال، قیمت گذاری بر روی این منبع طبیعی به میزان قابل توجهی متفاوت است.

با توجه به نوع فعالیت فیزیکی و شیمیایی روی زمین چهار نوع سنگ از جمله آذرین ، رسوبی ، دگرگونی و سنگ دست ساز بشر به وجود می آید. ویژگی های منحصر به فرد سنگ به علت فرآیندهای زمین شناختی، مقوله ای است که بر روی آن تأثیر گذاشته و ساختارهای متفاوتی از این سنگ ها را پچیدی می آورد. برای استفاده از سنگ ساختمانی باید دوام، جذابیت، اقتصاد یا سایر خواص سنگ مد نظر گرفته شود. بعضی از انواع سنگ ساختمانی عبارتند گرانیت، بازالت، تخته سنگ، آهک،مرمر و مرمریت و چینی و…

بازالت

بازالت یک سنگ آذرین است که از سنگ مذاب تشکیل شده است که تحت فشار قرار دارد. یک رنگ خاکستری یکنواخت دارد و بسیار سخت و جمع و جور است.

سنگ گرانیت

سنگ گرانیت یکی از انواع سنگ ساختمانی و سنگ آذرین متشکل از کوارتز، میکا و فلدسپات است. این نوع از سنگ ها ساختاری سخت دارند و در محیط هایی که احتمال سایش سنگ بیش تر است بسیار پرکاربرد می باشد. با توجه به محتوای مواد معدنی، سنگ های ساختمانی می توانند در رنگ های خاکستری روشن تا سیاه و سفید، صورتی و سبز رنگ باشند.

سنگ آهک

سنگ آهک از کربنات کلسیم تشکیل شده که در عمق پایین دریاچه های کم عمق و دریاها در طول زمان فشرده شده است. این سنگ را می توان به عنوان سنگ آهک نرم یا سخت طبقه بندی کرد. دلیل عمده رنگ های مختلف این سنگ ها را می توان حضور مواد معدنی مختلف در سنگ آهک برشمرد.

سنگ مرمر و مرمریت

سنگ مرمر یکی از انواع سنگ ساختمانی و سنگ دگرگونی است که عمدتا از بلورهای کلسیت یا دولومیت تشکیل شده است. با بافت کریستالی مانند که توسط سنگ آهک بوسیله ترکیبی از گرما و فشار تغییر شکل داده می شود، تلفیق می شود. از این نوع سنگ ها عموما برای کارهای تزییناتی در نمای ساختمان استفاده می کنند.

ماسه سنگ

نوعی از سنگ های رسوبی هستند که از مخلوط ذرات گرد ماسه و کانی های متفاوت در طول گذر زمان ساخته می شوند و در رنگ های متفاوتی یافت می شوند.

کوارتزیت

کوارتزیت یک سنگ دگرگونی است که از طریق ماسه سنگ کوارتز خالص به علت حرارت و فشار تشکیل شده است. کوارتزیت معمولا برای بلستر راه آهن، همچنین برای کاشی ها و کف پوش استفاده می شود.

تخته سنگ

سنگ لاشه یک سنگ دگرگونی ریز دانه است که وقتی سنگ رسوبی مانند شیل تحت فشار زیاد قرار می گیرد تشکیل می شود. تخته سنگ قوی است و دارای مقاومت بسیار خوبی در برابر نفوذ آب می باشد. این سنگ معمولا به عنوان پوشش سقف استفاده می شود.

تراورتن

تراورتن نوعی از سنگ آهک است که از طریق رسوب سریع کربنات کلسیم تشکیل می شود. با مشخصه های حفره ها در سطح آن مشخص می شود. این یک سنگ محبوب برای استفاده در نما، روکش دیوار و کفپوش است.

برخی از خصوصیات سنگ ساختمانی عبارتند از:

ظاهر و رنگ: سنگ هایی با آهن زیاد باید نادیده گرفته شوند زیرا تشکیل اکسید آهن باعث اختلال در آنها می شود و باعث تجزیه می شود.

 وزن: سنگ ساختمان باید سنگین باشد.

ضخامت و جذب: سنگ هایی که منافذ زیادی دارند ناشی از آن است که آب در آن ها نفوذ پییدا کرده است.

ذرت دانه: دانه های زیبا که عموما برای کارهای تزییناتی استفاده می شود.

مقاومت به آتش: سنگ باید در ترکیب و فرم آزاد کربنات کلسیم یا اکسید آهن باشد. دوام سنگ بر اساس فشرده سازی آن تعیین می شود.

استحکام: سنگ ساختمان باید در فشرده سازی قوی باشد.

طول عمر: سنگهای یکپارچه و همگن با جذب آب ناچیز، با دوام هستند.

طعم و مزه : سنگ ها پس از استخراج و پخت باید مدت 6 تا 12 ماه باقی بمانند.

انتخاب سنگهای ساختمانی نیاز به اطلاعات خاص خود دارد.
برای انتخاب دقیق حتما مشخصات هر سنگ را مطالعه کرده و یا با شماره تلفن 45-33808044-031 ویابا شماره09131178561 تماس بگیرید و از کارشناسان این بخش اطلاعات لازم را دریافت کنید.

طراحی وسئو:آوین نت

 

 

نظرات

Comments are closed.

Call Now Buttonمشاوره خرید / واحد فروش
×

سلام

چطور میتوانم به شما کمک کنم؟

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟